ANA SAYFA FİRMA PROFİLİ ÜRÜNLER REFERANSLAR İLETİŞİM  
     
 
  HABER PANOSU  
 

ARD MERMER

 • Web Sitemiz Yayında!

 • Mutfak ve Banyo Tezgahlarında İnanılmaz Fiyatlar.

 
     
 
  ÜRÜNLERİMİZ (ÇİMSTONE)

 

   
Renkler  |  Neden Çimstone  |  Kullanım Alanları   |  Teknik Özellikler   |   Boyutlar   |  Bakım
 

BAKIM ve KORUMA

Tezgâhınız için mükemmel bir ürün seçtiniz...

Çimstone yüksek aşınma, çizilme, darbe dayanımına sahip, leke tutmayan, gözeneksiz, kolay temizlenebilen ve özel bakım gerektirmeyen hijyenik bir malzemedir. Estetik görüntüsü ve kullanım kolaylığı ile mutfak tezgâhı ve banyo bankonuz için ideal bir ürün olup beklentilerinizi en iyi şekilde karşılar.

Çimstone, hijyen raporuna sahip tek yüzey kaplama malzemesidir. Yiyeceklerin hazırlanacağı en güvenli yüzeyi sunar. LGA Qualitest GmbH adlı Alman Ürün Analizi ve Güvenilirliği Merkezi tarafından gerçekleştirilen hijyen tetkiki sonucunda, Çimstone'un yüzeyinde bakteri üremesi gerçekleşmediği, yüzeyin çok kolay temizlenebildiği ve temizlik sonrası mikrobiyolojik hijyen açısından tamamen güvenli olduğu raporlanmıştır.

Çimstone tezgâhınızın yıllar boyu doğal parlaklığını ve estetik görünümünü muhafaza edebilmesi için basit ve düzenli bir bakım yeterli olacaktır.

Günlük Temizlik

Çimstone'nun asit ve bazlara karşı yüksek dayanımı sayesinde evlerde sık rastlanan çay, soda, şarap, sirke, limon, meyve suyu ve güçlü baharat lekeleri sorun olmaktan çıkar. Gözeneksiz kompakt yapısı ile Çimstone leke tutmaz. Az miktarda sıvı deterjan ve nemli bir bezle yapılacak basit bir temizlikle, yüzey ilk günkü yeni ve temiz görüntüsünü korur. Ayrıca yapısını oluşturan ve doğadaki en sert mineral taşlardan biri olan kuvars, Çimstone ürününüzün kolay çizilmesini ve aşınmasını engeller.

Tezgâhınızın uzun yıllar ilk günkü görünümünü koruması için her koşulda kesme tahtası ve nihale kullanmanızı ve dökülen yiyeceklerin uzun süre bekleyip kalıcı leke haline dönüşmeden silinmesini öneririz. Lekeleri oluştukları anda silmek kuruduktan sonra çıkarmaktan çok daha kolaydır. ‹çerisinde ağartıcı ve ovucu partikül bulunan deterjanlar zamanla yüzeylere kalıcı zarar verebilirler. Deterjan seçimine ve temizlik sonrası durulama işlemlerine özen gösterilmelidir.

Kurumuş Artıklar ve İnatçı Lekelerin Çıkarılması

Dökülen yiyecek, içecek veya benzeri şeyler hemen temizlenmezse kuruyup zor lekeye dönüşebilir. Kuruduğunda çıkarılması zorlaşan boya, oje, sakız, hardal, ağır yağlar gibi artıkları plastik bir spatula yardımı ile narince kazıyın, suyla temizleyin. Lekenin kalması durumunda Cif Power Sprey (Unilever) veya Mr. Muscle Sprey (Johnson Wax) gibi banyo-mutfak yüzey temizleyicileri lekenin üzerine uygulayarak Scotch-Brite (3M) mavi hassas sünger ile ovalayın, ardından mutlaka durulama yapın.

Tek seferde çıkarılması güç inatçı kirlerin temizlenmesi için Domestos Ultra Çamaşır Suyu (Unilever) ve Mr. Proper Aktif Jel (Procter & Gamble) gibi çamaşır suyu katkılı jel temizleyiciler de oldukça başarılıdır. Yüzeyler, hiçbir şekilde temizlik ürünü iyice durulanmadan kurumaya bırakılmamalıdır.

Pas ve kireç lekelerini çıkarmak zordur. Öncelikle pas ve kireç lekelerinin oluşumuna izin vermeyin. Özellikle pas türü lekeler ancak ağır kimyasallarla çıkarılabilen ve temizlenirken yüzeyin yıpranmasına yol açan lekelerdir. Pas ve kireç lekelerini çıkarmak için direkt leke üzerine uygulanması ve uygulama sonrası mutlaka durulanması şartıyla Marc Deodorantlı Kireç ve Pas Sökücü Jel (Reckitt Benckiser) gibi ürünler kullanılabilir. Yüzeydeki yağ artıklarının temizliğinde ise Kombi Yağ Çöz (Levent Kimya), Cillit Bang (Reckitt Benckiser) ve Ajax Sık ve Sil (Colgate Palmolive) gibi yağ ve kir çözücü ürünler mutlaka durulanmak koşulu ile kullanılabilir.

Çimstone Sağlamdır; Ancak Tahrip Edilemez Değildir

Her türlü yüzeyde olduğu gibi Çimstone da fiziksel özelliklerini zayıflatan çok güçlü kimyasallara ve çözücülere maruz kalması halinde kalıcı olarak zarar görebilir. Alifatik veya aromatik solvent içeren ürünler (tiner gibi); trikloretan veya metilen klorid içeren ürünler yüzey üzerine uygulanmamalıdır. Fırın/ocak temizleyicileri gibi yüksek agresif temizleme ajanlarından ve yüksek alkalin/PH seviyesine sahip bulaşık makinesi deterjanlarından uzak durulmalıdır. Bu kimyasallar ve bunu içeren ürünlerin taş üzerinde kullanılması sakıncalı olabilir. Yağ veya pudra içeren ürünler de yüzeyde buğulu görüntü oluşturabilir. Çam yağı gibi malzemeler içeren temizleyiciler yüzeyde bırakılırsa, taşta iz yapabilir. Ayrıca içinde yumuşak ya da sert ovucu partiküller bulunan (Toz Vim, Cif Krem gibi) temizlik maddeleri kullanılması uygun değildir. Bunların yerine jel ve sıvı türünde ürünler tercih edilmelidir.

İçinde yüksek oranda asit (tuzruhu gibi) veya baz bulunan temizlik malzemeleri de temizlik sonrası tamamen durulanmazsa zaman içinde etki göstermeye başlar. Temizlik için pH'ı nötre yakın veya pH etkisi azaltılmış ürünler (raflarda bulunabilecek genel temizlik ürünleri) tercih edilmelidir. Aktif hidroksit içeren alkali ürünler, derzleri etkileyecek yoğunluktaki asidik ürünler kullanılmamalıdır. Yüzeyin bu zarar verici maddelerden herhangi birine maruz kalması durumunda, hemen suyla silinerek zararlı etkinin oluşması engellenmelidir.

Dikkat!...

Denizkabuklu 422 Riviera gibi içinde organik efekt malzemesi bulunan ürünlerimiz, yapısında bulunan organik malzemeler nedeniyle, diğer Çimstone ürünleri ile aynı teknik özellikleri ve dayanımı sağlamaz. Bu nedenle denizkabuklu yüzeylerin deterjanla temizlenmesi önerilmez. Özellikle çamaşır suyu katkılı temizlik ürünleri, denizkabuğu gibi efekt malzemeli Çimstone yüzeyler üzerinde kalıcı zararlar verebilir, kesinlikle kullanılmamalıdır.

Yüksek Sıcaklığa Maruz Bırakılmamalıdır

Çimstone, sıcaklıkları kısa süreli olarak tolere edebilir. Ancak, fırından çıkarılan tepsi veya ateşten alınan tencere gibi çok yüksek sıcaklığa ulaşmış mutfak kapları ile uzun süreli temastan kaçınılmalı, mutlaka nihale kullanılmalıdır. Isı farklılıklarının sebep olacağı termal şok oluşumuna izin verilmemelidir. Çok yüksek sıcaklıklara maruz bırakılan yüzeylerin, ürün özelliğine göre farklı tepkiler vermesi (çatlama, renkte açılma, yüzey bozukluğu) beklenebilir. Özellikle işlem gören ve kesim yapılan kısımlar, zayıf olan bölgeler olduğundan ısıya maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca, süpürgelik veya tezgâha yakın duran bir ısı kaynağı mevcutsa, yansıyan ısıya dikkat edilmelidir. Yansıyan ısı birikerek çok yüksek derecelerde ısınmaya ve yüzeyde bozulmalara yol açabilir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

ARD Mermer & Granit Sanayi   |   Mermer Granit Çimstone Traverten   |   Mutfak Banyo Basamak Zemin Döşeme